PENGAJARAN MATEMATIK
- RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN (RPH)
Mata
Pelajaran : Matematik
Tahun
: 1 Cempaka
Bilangan
Pelajar : 25 orang
Tarikh :
10 Oktober 2012
Masa :
8.40pagi hingga 9.40pagi
Tajuk :
Ruang
Standard
Pembelajaran : 9.1.1, 9.1.2
Objektif
Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat;
- Menamakan bentuk kuboid, kubus, kon, piramid, silinder dan sfera.
- Memperihalkan permukaan, sisi dan bucu bagi bentuk 3D.
Aktiviti
Pengajaran dan Pembelajaran :
- set induksi
- Langkah 1 – Pengenalan
- Langkah 2 – Aktiviti murid
- Langkah 3 – Tugasan Individu
- Penutup – Soal Jawab bersama-sama murid.
EMK
: Kreatif dan Inovatif ( Mengenal pasti cirri dan situasi sekeliling,
mengimbas kembali idea dan memberi pelbagai contoh berkaitan tugasan)
Pengetahuan
sedia ada : Murid pernah melihat bentuk atau objek yang di
sekeliling.
- Pelaksanaan P&P :
Langkah / Isi Pelajaran | Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran | Catatan |
Set
induksi
(
minit 1-3) |
Mencungkil pengetahuan/pengalaman murid berkaitan topik | |
Langkah
1
(minit
4-13) |
Pengenalan
bentuk 3D yang perlu diketahui,
Mengetahui
ciri-ciri 3D. |
|
Langkah
2
(minit
14- 23) |
|
BBM:
Set
bongkah 3D lutsinar. |
Langkah
3
(minit
24- 28) |
Tugasan Individu –Melukis,mewarna dan menamakan 3 bentuk 3D. | Lukisan / visualisasi |
Penutup
(minit
29-30) |
Soaljawab
– Menguji pengetahuan dan kefahaman.
|
1.3
Penerangan Pelaksanaan P&P:
Masa | Pelaksanaan aktiviti |
Set
induksi
(
1-3 minit) |
Guru
berkongsi cerita bersama-sama murid mengenai objek di sekeliling
bilik darjah untuk dikaitkan topik P&P.
Contoh:
Guru:
Bagaimana bentuk kotak pensel bentuk ini?
Murid:
Petak… segiempat.
Guru:
Bagaimana pula bentuk bola getah ini?
Murid:
Bulat…macam bola sepak.. |
Langkah
1
(4-13
minit) |
Guru
menerangkan kepada murid bentuk 3 Dimensi yang perlu dipelajari
dengan membuat objek yang ada di sekeliling.
Contoh:
Guru:
Bongkah yang saya pegang ini ialah ‘kubus’, bentuknya petak an
mempunyai permukaan rata. Pada pendapat awak, apakah bentuk yang
serupa dengan bentuk kubus?
Murid:
Buah dadu, pemadam, kotak hadiah..- objek-objek yang hamper sama
sifatnya.
Guru:
Apakah bentuk yang sama dengan bentuk ‘kon’?
Murid
: Kon ais krim – cornetto
|
Langkah
2
(
14-23 minit) |
Guru
menguji murid dengan menyebut ciri-ciri bentuk 3D dan meminta
murid meneka apakah nama bentuk 3D berkenaan.
Contoh:
Guru:Cuba
kamu teka..bentuknya mempunyai 6 permukaan rata dan 4 bucu.
Bongkah apakah itu?
Murid:
Kubus…Kuboid..
Meminta
murid sukarela menyebut semula ciri-ciri bentuk 3D berkenaan dan
melengkapkan jadual yang mengandungi nama bongkah, ciri-cirinya di
papan tulis.- Dengan bantuan guru.
Contoh:
Jadual mengandungi ruang -bilangan permukaan, bilangan bucu dan
bilangan sisi
|
Langkah
3
(24-28
minit) |
Guru
meminta murid melukis 3 bentuk 3 dimensi .
Murid
melukis, mewarna dan melabelkan bentuk 3D tersebut.
Guru
meneliti tugasan yang diberikan. |
Penutup
(29-30)
|
Guru
bersoal jawab secara lisan dengan murid tentang pelajaran hari ini
untuk menguji tahap penguasaan murid.
|